آیا می دانید روغن آرگان چه مزایا و کاربردی دارد؟؟

آیا می دانید روغن آرگان چه مزایا و کاربردی دارد؟؟

روغن ارقان که در میان مردم به نام روغن آرگان مشهور است روغنی است که از هسته میوه درخت ارقان به دست می‌آید و مصرف غذایی و دارویی دارد. 

درخت ارگان


مزایایی روغن آرگان را بشناسید:

روغن آرگان سرشار از اسیدهای چربی چون اسید لینولئیک است که حاوی ویتامین E است. این روغن یک آنتی‌اکسیدان طبیعی است و می‌تواند اکسیژن‌رسانی درون‌سلولی را افرایش دهد. ترکیبات آنتی‌اکسیدانی (توکوفرولها – فنولها- کارتنوئیدها) در غلظت بسیار زیاد در این روغن یافت می‌شوند. آسکولین نیز که یک ترکیب ضد سرطان است به میزان زیادی در این روغن وجود دارد. بسته به نوع استخراج، این ماده در مقابل اکسید شدن بسیار مقام‌تر روغن زیتون است.

هسته آرگان

1. حاوی مواد مغذی ضروری

روغن آرگان در درجه اول از اسیدهای چرب و انواع ترکیبات فنلی تشکیل شده است. بیشتر چربی روغن آرگان از اولئیک و اسید لینولئیک ناشی می شود. تقریباً 29-36٪ از محتوای اسیدهای چرب روغن آرگان از اسید لینولئیک یا امگا 6 حاصل می شود و این منبع خوبی برای این ماده مغذی اساسی است. 

اسید اولئیک، اگرچه ضروری نیست ، اما 43-49٪ از ترکیب اسیدهای چرب روغن آرگان را تشکیل می دهد و همچنین یک چربی بسیار سالم است. همچنین در روغن زیتون نیز وجود دارد که اسید اولئیک به دلیل تأثیر مثبت آن بر سلامت قلب مشهور است. علاوه بر این ، روغن آرگان منبع غنی ویتامین E است که برای پوست ، مو و چشم سالم لازم است. این ویتامین همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی قدرتمند است.


2. دارای خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی 

ترکیبات مختلف فنلیک موجود در روغن آرگان احتمالاً مسئولیت بسیاری از ظرفیت های آنتی اکسیدانی و ضد التهابی آن است. روغن آرگان سرشار از ویتامین E یا توکوفرول است که یک ویتامین محلول در چربی است و به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی برای کاهش اثرات مضر رادیکالهای آزاد عمل می کند. سایر ترکیبات موجود در روغن آرگانمانند،ملاتونین و استرولهای گیاهی نیز در ظرفیت آنتی اکسیدانی آن نقش دارند.

علاوه بر این ، برخی تحقیقات نشان می دهد که روغن آرگاننیز می تواند مستقیماً بر روی پوست شما اعمال شود تا التهاب ناشی از صدمات یا عفونت ها کاهش یابد. اگرچه این نتایج دلگرم کننده است ، تحقیقات بیشتری برای درک چگونگی استفاده از روغن آرگان در داروهای انسانی برای کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو مورد نیاز است.


3. ممکن است سلامت قلب را تقویت کند

روغن آرگان منبع غنی از اسید اولئیک است که یک چربی امگا 9 اشباع نشده و غیر اشباع است اسید اولئیک همچنین در چندین غذای دیگر ، از جمله روغن آووکادو و روغن زیتون وجود دارد ، و اغلب به اثرات محافظ قلب  نسبت داده می شود.

یک مطالعه کوچک انسانی خاطرنشان کرد که روغن آرگان از نظر تأثیر آن بر میزان آنتی اکسیدان در خون با روغن زیتون در کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی قابل مقایسه است. در یک مطالعه کوچک انسانی دیگر ، مصرف بیشتر روغن آرگان با سطح پایین تر کلسترول LDL "بد" و سطح بالاتر آنتی اکسیدان به همراه بود. در یک مطالعه در مورد خطر بیماری های قلبی در 40 فرد سالم ، افرادی که روزانه 15 گرم روغن آرگان مصرف کرده اند به مدت 30 روز ، به ترتیب 16٪ و 20٪ کاهش سطح LDL و تری گلیسیرید "بد" را تجربه کردند .

اگرچه این نتایج امیدوار کننده است ، اما مطالعات بیشتری برای درک بهتر چگونگی پشتیبانی روغن آرگان از سلامت قلب در انسان لازم است.

مزایایی و کاربرد آرگان

4. بهبود درمان دیابت 

برخی تحقیقات اولیه حیوانات نشان می دهد که روغن آرگان ممکن است به جلوگیری از دیابت کمک کند.

دو مطالعه منجر به كاهش معنی داری در قند خون ناشتا و مقاومت به انسولین در موش هایی كه رژیم غذایی با قند بالا را در كنار روغن آرگان تغذیه می كنند. این مطالعات تا حد زیادی این مزایا را به محتوای آنتی اکسیدان روغن نسبت داده اند. با این حال ، چنین نتایج لزوماً دلالت بر این ندارند که تأثیرات مشابهی در انسان دیده می شود. بنابراین ، تحقیقات انسانی لازم است.


5. اثرات ضد سرطان 

روغن آرگان ممکن است رشد و تولید مثل سلولهای سرطانی خاص را کند کند. یک مطالعه لوله آزمایش از ترکیبات پلی فنلی از روغن آرگان به سلولهای سرطانی پروستات استفاده کرد. عصاره رشد 50٪ سلولهای سرطانی را در مقایسه با گروه کنترل مهار کرد. در یک آزمایش لوله آزمایش دیگر ، یک مخلوط از نظر دارویی از روغن آرگان و ویتامین E میزان مرگ سلولی در نمونه های سلولی سرطان پستان و روده بزرگ را افزایش داده است. اگرچه این تحقیقات اولیه جالب توجه است ، اما تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا روغن آرگان می تواند برای درمان سرطان در انسان مورد استفاده قرار گیرد ، لازم است.

روغن آرگان برای پوست

6. کاهش علائم پیری پوست

روغن آرگان به سرعت به یک ماده محبوب بسیاری از محصولات مراقبت از پوست تبدیل شده است. برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف رژیم غذایی روغن آرگان ممکن است با کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو باعث کند شدن روند پیری شود . همچنین ممکن است از ترمیم و مراقبت از پوست سالم هنگام استفاده مستقیم بر روی پوست شما پشتیبانی کند ، بنابراین علائم بصری پیری را کاهش می دهد. برخي مطالعات انساني نشان مي دهد كه روغن آرگان - هضم شده و به طور مستقيم مصرف مي شود - براي افزايش خاصيت ارتجاعي پوست و هيدراسيون در زنان يائسه مؤثر است . درنهایت، تحقیقات انسانی بیشتری لازم است.


7. ممکن است برخی از شرایط پوستی را درمان کند

روغن آرگان برای ده ها سال به ویژه در شمال آفریقا ، جایی که منشاء درختان آرگان است ، یک درمان خانگی محبوب برای درمان شرایط التهابی پوست است. اگرچه شواهد علمی محدودی در مورد توانایی روغن آرگان در درمان عفونت های خاص پوست وجود دارد ، اما هنوز هم به طور مکرر برای این منظور استفاده می شود. با این حال ، تحقیقات کنونی نشان می دهد که روغن آرگان حاوی چندین ترکیب آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است ، به همین دلیل به نظر می رسد که این بافت پوست را درمان می کند  به خاطر داشته باشید که تحقیقات بیشتری لازم است.


8. ممکن است باعث بهبودی زخم شود

روغن آرگان ممکن است روند بهبود زخم را تسریع کند. یک مطالعه حیوانی نشان داد که افزایش قابل توجهی در بهبود زخم در موش هایی که روغن آرگان در سوختگی درجه دو آنها دو بار در روز به مدت 14 روز مشاهده می شود. اگرچه این داده ها با اطمینان خاصی اثبات نمی کنند ، اما نشان دهنده نقش احتمالی روغن آرگان  روغن آرگادر بهبود زخم ها و ترمیم بافت ها است.


منبع مقاله فوق مجله HEALTH LINEمی باشد که اثرات مربوط به اخرین تحقیقات روغن آرگانرا تشریح نموده.

شما می توانید در سایت فروشگاه اینترنتی فرما مارکت روغن آرگان را به راحتی تهیه و از مزایایی بی شمار این روغن فوق العاده لذت ببرید.
همچنین بخوانید...

27 شهریور 1398 معرفی محصولات وبلاگ فرما مارکت مقالات کاربردی روغن آرگان را بیشتر بشناسیم کاربرد های روغن آرگان خواصیت روغن آراگان روی پوست مزایایی روغن آرگان روغن آرگان

دیدگاه‌های بازدیدکنندگان

چقدر خوب. نمی دونستم انقدر فایده داره

757 روز پیش ارسال پاسخ

سلام
روغن آرگانی که مناسب مو باشه رو بی زحمت معرفی می کنید. ؟

757 روز پیش ارسال پاسخ

https://farmamarket.ir/%D8%B3%D8%B1%D9%85-%D9%85%D9%88%DB%8C-%D8%B1%D9%88%D8%BA%D9%86-%D8%A2%D8%B1%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%84-100ml
با سلام
دوست عزیز این یکی از بهترین محصولات روغن ارگان هست. باز خودتان بررسی بفرمایید. با تشکر

757 روز پیش ارسال پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
شرکت فرآیند میزان ایرانیان به شماره ثبت 335896  با نام تجاری فرما در راستای اهداف توسعه اقتصادی اقدام به راه اندازی  فروشگاه اینترنتی  جامع و تخصصی در زمینه های مختلف نموده و مفتخر است تا امکان خرید اینترنتی کلیه کالاهای درجه یک و خاص را با مناسب ترین قیمت و ضمانت اصالت کالا برای هموطنان میسر نموده تا در هر جای کشور عزیزمان که هستند بتوانند کالای خود را به راحتی سفارش داده و در کوتاه ترین زمان ممکن تحویل گیرند.این فروشگاه اینترنتی بر اساس جدیدترین   استانداردهای بین المللی در زمینه رضایت مشتری و سیستم های مدیریت کیفیت طراحی گردیده و در زمینه  انبارداری و نگهداری کالاها از به روز ترین نرم افزار موجود استفاده شده است .
اطلاعات بیش‌تر
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...