تاریخچه نخ دندان و انواع آن چیست؟

تاریخچه نخ دندان و انواع آن چیست؟

لوی اسپیر پارملی ، دندانپزشک اهل نیواورلئان ، با اختراع اولین شکل نخ دندان ، اولین قدم در این را برداشته. در سال 1819 ، او توصیه كرد كه  نخ ابریشمی موم را از راه بین دندانها ، بین گردن آنها و قوس لثه عبور دهیم و آن ماده تحریك كننده را كه هیچ جیزی نمی تواند از بین ببرد و منبع واقعی بیماری مربوط به دهان و دندان می باشد را از بین ببریم. 

تاریخچه نخ دندان

در سال 1898 ، شرکت  جانسون اولین حق ثبت اختراع نخ دندان را که از همان مواد ابریشم ساخته شده توسط پزشکان برای بخیه های ابریشم تهیه شده بود دریافت کرد. 


یکی از اولین تصاویر استفاده از نخ دندان در داستان های ادبی در رمان مشهور جیمز جویس (اولیس) (1920-1918) یافت می شود. در طول جنگ جهانی دوم ، نخ دندان از جنس نایلون توسط پزشک چارلز باس ساخته شد. نخ دندان  نایلون به دلیل مقاومت در برابر سایش بیشتر و از آنجا که می توان آن را در طول های بزرگ و در اندازه های مختلف تولید کرد ، از ابریشم بهتر است.با گسترش استفاده از نخ دندان در دهه 1970  توانست بخشی از کارهای روزمره مراقبت های شخصی روزانه آمریکا و کانادا گردد.

تاریخچه نخ دندان


متخصصان دندانپزشکی توصیه می کنند فرد قبل از یا بعد از مسواک زدن روزی یک باراز نخ دندان استفاده نمایند تا به مناطقی که  برس مسواک دسترسی ندارد اجازه دهد فلوراید از خمیر دندان بین دندانها برسد. نخ دندان  معمولاً از جنس  برس پلاستیکی تهیه می شود که شامل 10 تا 100 متر نخ است. کاربر پس از بیرون کشیدن تقریباً 40 سانتی متر نخ ، آن را در برابر تیغه  کشیده تا آن را قطع کند. کاربر سپس قطعه نخ را با استفاده از هر دو دست با حدود 1-2 سانتی متر نخ در معرض آن قرار می دهد. کاربر نخ را بین هر جفت دندان می کشد و به آرامی آن را در مقابل دندان به شکل C قرار می دهد و آن را زیر لثه راهنمایی می کند. این کار باعث می شود ذرات مواد غذایی در بین دندان ها و پلاک های پلاستیکی که به سطوح دندانی زیر خط لثه چسبیده اند، از بین برود .

انواع نخ دندان 


نخ دندان نایلونی (مومدار و بدون موم)

نخ دندان نایلونی (مومدار و بدون موم)

معمولا بیشترین نوع نخ دندانی که در فروشگاهها یافت میکنید از نایلون ساخته شده اند. این نوع معمولا ارزان قیمتترین نمونه می موجود در بازار است و شامل دو نوع مومدار و بدون موم هستند. اغلب افراد نوع مومدار را ترجیح میدهند و دلیل این موضوع آن است که این نوع از نخهای دندان به آسانی روی دندان می لغزد. همچنین این نوع معمولا نازکتر است که باعث کارایی بیشتر این نوع برای دندانهایی که بسیار به یکدیگر فشرده هستند، میشود. اما در هرحال باید به این موضوع توجه داشت که موم استفاده شده در آنها از جنس تفلون است که یک فرآوردهی شیمیایی است. نوع بدون موم نخ دندان نایلونی معمولا ضخیمتر از نوع مومدار است که میتواند باعث سخت شدن نخ دندان زدن نواحی از دندان شود که فضای فشرده و تنگی دارند. اما برای شکافهای گسترده تر این موضوع ممکن است مفیدتر واقع شود.

نخ دندان تک رشته ای

زمان استفاده از اینگونه نخ دندانها، متوجه این موضوع میشویم که آنها از تنها یک رشته  قوی و اغلب از جنس تفلون

ساخته شده اند. آنها معمولا از نخ دندان چند رشتهای ضخیمتر هستند که در تمیز کردن میان دندانهای سخت به یکدیگر فشرده شده کمی دچار مشکل میشود. با این وجود، نخ دندان تک رشته ای به نسبت نوع چند رشته ای آسانتر روی سطح دندان میلغزند و امکان ریشریش شدن آنها وجود ندارد.

نخ دندان چند رشته ای

نخ دندان چند رشته ای

اینگونه از نخ دندانها از معمولترین نوع هستند که اغلب از نایلون ساخته میشوند. همانگونه که نام آنها نیز نشان میدهد از چندین رشته ساخته شدهاند. اینگونه از نخ دندانها گاهی به عنوان  بافته شده نیز یاد میشوند چرا که از چندین فیبر بافته شده به یکدیگر ساخته شده اند. اگرچه نخ دندان چند رشتهای به آسانی پاره نمیشود اما میتوانند به دلیل آن که بافته شده هستند، کمی ریشریش شوند اما نخ دندان تک رشتهای چنین مشکلی را ندارد.


نخ دندان همراه بادهان شویه

نخ دندان همراه با دهان شویهاگر شما هم به دنبال نخ دندانی مناسب برای صبحهایی هستید که عجله دارید، یا به دنبال انتخابی مناسب برای سفر هستید، شاید نخ دندان همراه با دهان شویه انتخاب مناسب شما باشد. اینگونه به شما کمک میکند که حس تازگی فوقالعادهای را تجربه کنید. اثر دهان شویه روی نخهای دندان چیزی بیش از طعمدار کردن است و میتواند باعث کشتن باکتریها شود. با این حال تأثیر جدی خاصی بر روی سالمتی دندان و لثه توسط نخ دندان همراه با دهان شویه ثابت نشده است.

نخ دندان کودک

در حالی که شکی وجود ندارد که کودکان نیز نیاز به نخ دندان کشیدن دارند، پیدا کردن روش صحیح بسیار مورد بحث است. کودکان نیاز به مشاهدهی این عمل توسط والدینشان به عنوان الگو برای پی بردن به اهمیت این عمل دارند. کودکان با رشد دندانها و ایجاد تماس بین دندان آنها نیاز به نخ دندان کشیدن دارند. در این میان نخ دندان کودک با انواع اشکال، طرحها و رنگها میتوانند کودکان را بسیار بیشتر نسبت به این کار ترغیب کنند. از این رو استفاده از نخ دندان کودک از اهمیت بسیاری برای حفظ بهداشت دهان و دندان افراد خردسال برخوردار است.

نخ دندان طعمدار

نخ دندان طعمدار

استفاده از نخ دندان طعمدار به سلیقه بستگی دارد. اکثر افراد نخهای دندان با طعم نعناع را به دلیل حس تازگی که ایجاد میکند، دوست دارند. با این حال، گاهی افراد ترجیح میدهند که طعم آن خاص و یا هیچ طعمی نداشته باشد. برای کودکان، طیف بسیاری از طعمها وجود دارد که میتواند باعث شود که آنها بیشتر به نخ دندان کشیدن عالقه پیدا کنند. نخهای دندان غیر طعمدار از نوع طعمدار آن لزوماً سالمتر نیستند. با توجه به قند و کالری با مقدار استفادهی بسیار پایین در نخ دندان طعمدار هیچ اثر مخربی از آنها اثبات نشده است.

نخ دندان سوپر فالس

سوپر فالس

اینگونه از نخهای دندان به صورت مخصوص برای استفاده در زمان درمان ارتودنسی است. نخهای دندان سوپر فالس از قبل برش داده شده هستند و در هر برش، قسمتی سفت و سوزنی شکل، در انتهای آن است و پس از آن، قسمتی نرم و سپس نخ دندان معمولی است. قسمت سفت و سوزنی شکل انتهایی برای دسترسی به سطح دندانها زیر سیم ارتودنسی مناسب هستند. زمانی که قسمت انتهایی وارد شد، ادامهی نخ دندان نیز به سادگی وارد میشود. قسمت نرم و ضخیمتر اغلب اوقات برای تمیز کردن بین دندانها استفاده میشوند و باعث تحریک لثه نمیشوند. قسمت معمولی نخهای دندان سوپر فالس نیز برای ادامهی تمیز کردن دیگر سطوح دندان مورد استفاده قرار میگیرد.

اینها فقط تعدادی از انواع نخ دندان می باشند.

امیدواریم توانسته باشیم در این مقاله به شما برای خرید نخ دندان مناسب اطلاعات کافی را داده باشیم. 

همچنین بخوانید...

30 شهریور 1398 وبلاگ فرما مارکت مقالات کاربردی انواع نخ دندان تاریخچه نخ دندان نخ دندان مناسب فرما مارکت

دیدگاه‌های بازدیدکنندگان

چقدر جالب بودد. ممنون از مطلبی که گذاشتید.

796 روز پیش ارسال پاسخ

سلام
برای خرید نخ دندان از طریق سایتتون چه جوری باسد اقدام کنم؟

796 روز پیش ارسال پاسخ

با سلام
دوست عزیز باید لطف کنید اول عضو سایت شوید بعدا اقدام کنید برای خرید.
سپاس

796 روز پیش ارسال پاسخ

خوب بود

796 روز پیش ارسال پاسخ

من جدیدا به نوصیه دکتر از نخ دندان استفاده می کنم واقعا وضعیت بهتری دارم

795 روز پیش ارسال پاسخ

بسیار مقاله جالب بود

795 روز پیش ارسال پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
شرکت فرآیند میزان ایرانیان به شماره ثبت 335896  با نام تجاری فرما در راستای اهداف توسعه اقتصادی اقدام به راه اندازی  فروشگاه اینترنتی  جامع و تخصصی در زمینه های مختلف نموده و مفتخر است تا امکان خرید اینترنتی کلیه کالاهای درجه یک و خاص را با مناسب ترین قیمت و ضمانت اصالت کالا برای هموطنان میسر نموده تا در هر جای کشور عزیزمان که هستند بتوانند کالای خود را به راحتی سفارش داده و در کوتاه ترین زمان ممکن تحویل گیرند.این فروشگاه اینترنتی بر اساس جدیدترین   استانداردهای بین المللی در زمینه رضایت مشتری و سیستم های مدیریت کیفیت طراحی گردیده و در زمینه  انبارداری و نگهداری کالاها از به روز ترین نرم افزار موجود استفاده شده است .
اطلاعات بیش‌تر
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...